View Article
 
Current ArticlesArchive
« Back Post Date: Sunday, December 04, 2011, 5:18 PM
Americas Disabled Regatta Final Results
St. Petersburg Yacht Club
America's Disabled/Open Regatta
December 2-4, 2011
All Boats
2.4 mR Class Series Summary
Pl Sail # Sailor From Tot 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 USA37 Mark LeBlanc USA 28 (7) 3 2 1 1 3 4 1 4 3 6
2 CAN99 Paul Tingley Canada 31 4 2 6 3 6 1 1 (7) 5 2 1
3 CAN8 Allan Leibel Toronto, On 31 1 (6) 3 2 4 4 2 6 1 4 4
4 GBR100 Helena Lucas Southhampton, HI 34 3 1 5 6 2 6 (7) 5 2 1 3
5 NOR1 Bjornar Erikstad Tonsberg, Norway 40 5 5 9 (18\DNF) 3 2 3 2 3 6 2
6 USA88 John Ruf USA 50 6 8 1 4 (18\BFD) 5 5 3 6 5 7
7 FIN164 Niko Salomaa Turku 76 8 7 7 (10) 7 7 10 8 9 8 5
8 USA16 Britt M. Hall Darien, CT 90 10 10 10 8 5 8 9 13 7 10 (14)
9 USA142 Charles Rosenfield Woodstock, CT 91 12 9 11 7 (18\BFD) 10 6 9 10 7 10
10 USA165 Danny Evans USA 92 11 12 8 (18\DSQ) 8 11 8 4 8 13 9
11 CAN40 Catherine Berlanger Toronto, ON 103 9 11 (12) 11 10 12 11 10 12 9 8
12 USA118 Tim Ripley Randolph, NJ 116 13 13 13 9 11 9 12 12 13 (14) 11
13 GBR98 Megan Pascoe Ardingly, ME 123 2 4 4 5 (18\DNS) 18\DNC 18\DNC 18\DNC 18\DNC 18\DNC 18\DNC
14 USA116 Patrick LoDuca Munster, IN 125 14 (16) 16 14 9 13 14 11 11 11 12
15 USA140 Nancy Graver Lemont, IL 146 16 15 14 13 12 (18\DNF) 13 14 16 15 18\DNC
16 USA121 Joseph Hill Seabrook, TX 149 15 14 15 12 (18\DNS) 18\DNC 18\DNC 18\DNC 14 12 13
17 CAN18 Audrey Kobayashi Canada 166 (18\DNF) 18\DNC 18\DNC 18\DNC 13 14 18\DNF 18\DNC 15 16 18\DNC

R.C.Chair: Bob Johnson
Jury Chair: Barbara Shaffer
Scorekeeper: Maridell Weaver
4 Dec, '11, 14:49
St. Pete Scorer

St. Petersburg Yacht Club
America's Disabled/Open Regatta
December 2-4, 2011
All Boats
Sonars Class Series Summary
Pl Sail # Crew From Tot 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1 832 Udo Hessels, Mischa Rossen & Marcel van de Veen The Netherlands 19 2 2 1 2 1 1 3 2 1 3 1 (4)
2 FRA840 Eric Jourdren, Fabrice Lovet & Nicolas Vimont-Vicary France 23 3 1 (5) 3 2 3 1 1 2 1 3 3
3 NOR1 Aleksander Wang-Hansen, Marie Solberg & Esben Slaatto Norway 42 (6) 4 2 6 6 2 2 3 4 6 6 1
4 674 Rick Doerr, Brad Kendell & Hugh Freund Clifton, NJ 46 4 7 4 4 3 4 4 4 (8) 4 2 6
5 GBR74 John Robertson, Hannah Stodel & Steve Thomas West Mersea, Essex 50 1 6 6 1 4 5 5 6 (7) 2 7 7
6 450 Paul Callahan, Tom Brown & Bradley Johnson Cape Coral, FL 55 5 5 (7) 5 5 6 6 7 5 5 4 2
7 CAN747 Bruce Millar, Logan Campbell & Scott Lutes Canada 63 7 3 3 (8) 7 7 8 8 3 7 5 5
8 757 Bert Foster, David Burdette & Jim Thweatt Wayzata, MN 82 8 (9) 8 7 9 8 7 5 6 8 8 8
9 644 Diane Fowler, Emmanuel Cerf & Linda Meehan St. Petersburg, FL 97 9 8 9 9 8 9 9 9 9 9 9 (11\DNC)
10 810 Andrew Fisher, Maureen McKinnon & Chris Murphy Greenwich, CT 121 (11\DNC) 11\DNC 11\DNC 11\DNC 11\DNS 11\DNC 11\DNC 11\DNC 11\DNC 11\DNC 11\DNC 11\DNC

R.C.Chair: Bob Johnson
Jury Chair: Barbara Shaffer
Scorekeeper: Maridell Weaver
4 Dec, '11, 14:39
St. Pete Scorer

St. Petersburg Yacht Club
America's Disabled/Open Regatta
December 2-4, 2011
All Boats
SKUD-18 Class Series Summary
Pl Sail # Crew From T 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 USA051 Jennifer French & Jean-Paul Creignou St. Petersburg, FL 16 2 1 2 2 1 2 1 (3) 2 2 1
2 GBR045 Alexandra Rickham & Niki Birrell Epsom, Surrey 22 (3) 3 3 3 3 1 2 1 3 1 2
3 CAN058 John McRoberts & Stacie Louttit Victoria, BC 33 4 (5) 4 4 2 4 3 2 4 3 3
4 GBR04 Christian Birrell & Ben Ainsworth Epson, Surrey 41 1 2 1 1 (7\DNS) 7\DNC 7\DNC 7\DNC 1 7\DNF 7\DNC
5 USA053 Scott Whitman & Julia Dorsett Brick, NJ 43 5 4 5 5 4 3 4 4 5 (7\DNF) 4
6 CAN022 Ken Kelly & Brenda Hopkins Victoria, BC 53 (6) 6 6 6 5 5 5 5 6 4 5

R.C.Chair: Bob Johnson
Jury Chair: Barbara Shaffer
Scorekeeper: Maridell Weaver
4 Dec, '11, 14:41
St. Pete Scorer

2018 All Rights Reserved, Website by Clubessential