View Article
 
Current ArticlesArchive
« Back Post Date: Sunday, April 17, 2011
Gulf Coast Laser Championship Final Results
St. Petersburg Yacht Club
2011 Gulf Coast Laser Championship
April 16-17, 2011
Final Results
All BoatsLaser Class Series Summary
Pl Sail # Sailor From 1 2 3 4 5 6 7 Tot
1 187811 Eric Lawrence LYC 2 3 3 2 1 2 (5) 13
2 195916 Carson Crain TCYC  GCYSA 1 4 4 3 (5) 1 1 14
3 197594 Benjamin Leibowitz ABYCRCS (5) 1 2 1 2 5 4 15
4 188149 Greg Martinez Texas Corinthian Yacht ClubGCYSA 3 2 1 (15\OCS) 3 6 2 17
5 195457 Tre Hartman ??? 4 6 5 5 4 4 (15\OCS) 28
6 154420 Stuart Grulke ??? 7 (8) 7 7 6 3 3 33
7 192051 Michael Bradley Long Beach YC CA 6 5 6 4 (7) 7 6 34
8 190473 Brian Firth Sarasota Youth Sailing 8 (9) 8 6 8 8 7 45
9 181862 Jeff Strebel Lakewood Yacht Club 9 7 10 (15\DNF) 9 15\OCS 15\OCS 65
10 175556 Luke Fath CCSC 10 10 9 8 (15\DNC) 15\DNC 15\DNC 67
11 135021 Richard Wheeler SYSP (15\DNF) 15\DNC 15\DNC 15\DNC 15\DNC 15\OCS 15\OCS 90T
11 190474 Donna Steele SSS (15\DNC) 15\DNC 15\DNC 15\DNC 15\DNC 15\DNC 15\DNC 90T
11 193281 Michael Matan Cedar Point Yacht Club (15\DNC) 15\DNC 15\DNC 15\DNC 15\DNC 15\DNC 15\DNC 90T
11 191963 David Hillmyer SSS (15\DNC) 15\DNC 15\DNC 15\DNC 15\DNC 15\DNC 15\DNC 90T

R.C.Chair: Carole Bardes
Jury Chair: Stephen Van Dyke
Scorekeeper: Beth Pennington
17 Apr, '11, 15:26
St. Pete Scorer

St. Petersburg Yacht Club
2011 Gulf Coast Laser Championship
April 16-17, 2011
Final Results
All BoatsLaser 4.7 Class Series Summary
Pl Sail # Sailor From T 1 2 3 4 5 6 7 8
1 197571 Liam McCarthy SPYC 9 1 2 1 1 1 1 (8\OCS) 2
2 191985 Sophie Naughton Eastern YC 18 2 1 2 2 2 (8\OCS) 8\OCS 1
3 121458 Martin Hood SPYC 28 4 4 (7) 6 6 2 1 5
4 186543 Sofia Juster Kruse SPYC 29 5 3 3 3 3 (8\OCS) 8\OCS 4
5 185464 Jack Gower ESC 34 3 7 4 4 5 (8\OCS) 8\OCS 3
6 149095 Seth Rosenthal SPYC 43 6 5 6 7 4 (8\OCS) 8\OCS 7
7 175588 Elizabeth Lisich ESC 44 7 6 5 5 7 (8\OCS) 8\OCS 6

R.C.Chair: Carole Bardes
Jury Chair: Stephen Van Dyke
Scorekeeper: Beth Pennington
17 Apr, '11, 15:27
St. Pete Scorer

St. Petersburg Yacht Club
2011 Gulf Coast Laser Championship
April 16-17, 2011
Final Results
All BoatsRadials Class Series Summary
Pl Sail # Sailor From Total 1 2 3 4 5 6 7 8
1 181834 Conner Blouin DiYC 27 4 1 3 1 3 5 10\ZFP (12)
2 195915 Reed Baldridge Houston Y.C.GCYSA 27 2 4 5 (37\OCS) 4 3 5 4
3 184454 Erika Reineke LYC 30 1 (37\OCS) 2 2 1 1 18 5
4 192938 Mitchell Kiss Macatawa Bay YC 34 3 2 4 (37\OCS) 2 4 9\ZFP 10
5 189793 Avery Fanning Charleston Yacht ClubLauderdale Yacht Club 35 5 3 1 3 7 (25\ZFP) 14 2
6 199169 Brendan Shanahan DIYC 58 10 5 6 8 (18) 15 6 8
7 170806 Alan Rochard Austin Yacht Club 62 6 7 9 9 9 9 13 (22)
8 191961 Alejandro Ruiz-Ramon Davis Islands Yacht Club 74 14 14 13 (25) 23 6 1 3
9 199199 Christina Frost SPYCTeam Sailfit 75 11 11 10 5 13 12 (22) 13
10 197117 Colton Carnevale DIYCTeam Sailfit 76 16 (37\OCS) 14 7 5 14 11 9
11 196283 Nathan Fields Lauderdale yacht club 81 12 13 20 4 6 20 (29) 6
12 188698 Jeremy Herrin SYSPFBYC 82 8 10 12 11 10 11 (37\DNF) 20
13 195467 Leonie Schuurmans Houston Yacht Club  GCYSA 89 9 (37\OCS) 7 14 14 2 26\ZFP 17
14 194543 Ravi Parent Sarasota Youth Sailing 91 17 12 21 (23) 22 7 11\ZFP 1
15 190451 Luke Muller Lauderdale Yacht Club 95 15 8 16 (37\OCS) 12 13 24\ZFP 7
16 184541 Addison Hackstaff SPYCSTYC 102 (37\DNF) 37\DNS 15 6 8 8 10 18
17 166937 Rolfe Glover SYC-Team Sail Fit 103 18 6 8 12 17 16 (37\ZFP) 26
18 160395 Sam Armington SYS 110 7 9 11 10 11 (37\OCS) 31\ZFP 31
19 195660 Madison Gates SPYC 123 (22) 18 17 20 20 22 12 14
20 180070 Ethan Lounsbury Lauderdale Yacht Club 126 19 20 (28) 16 21 26 8 16
21 175084 Dana Rohde Beaufort Yacht and Sailing, SSC,LYC 133 21 15 24 15 15 24 (26) 19
22 195517 Noah Blacker SPYC 139 (26) 19 22 18 16 19 21 24
23 187757 Drake Lyon Bayview Yacht Club 145 13 (37\OCS) 18 17 19 37\OCS 14\ZFP 27
24 784454 William Livernois Lauderdale Yacht Club 152 27 21 31 22 25 10 16 (34)
25 188112 Caroline Wallace St Petersburg Yacht Club 152 20 17 19 13 24 29 30 (32)
26 187760 hayden grant SPYC 155 29 22 25 19 28 17 15 (33)
27 166913 Sophia Schultz Sarasota Youth Sailing 161 (37\DNF) 37\DNS 23 26 30 21 9 15
28 194564 Johnny Shanahan DIYC 174 23 16 27 27 31 25 (32) 25
29 195623 Wendy Reuss Sarasota YSP 175 24 23 32 28 27 (37\OCS) 30\ZFP 11
30 175901 Alex Conlan Team SailFit 184 28 24 29 24 29 27 (33) 23
31 121384 Evan Olson Sailfit 191 30 25 (37\DNC) 21 32 37\OCS 25 21
32 193341 Emma Davis Shelter Island Yacht Club 201 25 (37\OCS) 26 37\OCS 26 23 34\ZFP 30
33 191949 Trevor Avila SPYC 208 31 26 30 (37\DNC) 37\DNC 28 27\ZFP 29
34 180145 Pasha Vreeken Grosse Pointe Yacht Club 248 (37\DNS) 37\DNC 37\DNC 37\DNC 37\DNC 37\OCS 35\ZFP 28
35 176238 Will Romeo Houston Yacht Club 259T (37\DNC) 37\DNC 37\DNC 37\DNC 37\DNC 37\DNC 37\DNC 37\DNC
35 192089 AJ Degen DIYC 259T (37\DNC) 37\DNC 37\DNC 37\DNC 37\DNC 37\DNC 37\DNC 37\DNC

R.C.Chair: Carole Bardes
Jury Chair: Stephen Van Dyke
Scorekeeper: Beth Pennington
17 Apr, '11, 15:28
St. Pete Scorer

2018 All Rights Reserved, Website by Clubessential